|

Tendinopatia Achillovej šľachy

Achillova šľacha je najväčšia šľacha v tele. Spája naše lýtkové svaly s pätnou kosťou a je veľmi namáhaná pri chôdzi, behu, stúpaní po schodoch, skákaní a státí na špičkách.

Aj keď achillová šľacha vydrží veľkú záťaž z behania a skákania, je tiež náchylná na tendinitídu – zápal, ktorý často prechádza do tendinopatie – chronická bolesť spojená s namáhaním a degeneráciou.


Čo spôsobuje zápal a následnu degeneráciu najsilnejšej šľachy v tele? 

Achillová tendinopatia zvyčajne nesúvisí s konkrétnym poranením. Problém je výsledkom opakovaného namáhania šľachy.

  • Náhle zvýšenie množstva alebo intenzity pohybovej aktivity – napríklad zvýšenie vzdialenosti, ktorú každý deň zabehnete, o niekoľko kilometrov bez toho, aby ste svojmu telu dali šancu prispôsobiť sa novej vzdialenosti.
  • – Chýba strečing – mať lýtkové svaly v napätí a náhle začať s agresívnym cvičebným programom môže spôsobiť pre achillovku mimoriadny stres
  • – Kostná ostroha – extra rast kosti, kde sa achillová šľacha pripája k pätnej kosti, sa môže trieť o šľachu a spôsobovať bolesť

 

Aké sú príznaky Achillovej tendinopatie?

– bolesť a stuhnutosť pozdĺž Achillovej šľachy ráno

– bolesť pozdĺž šľachy alebo zadnej časti päty, ktorá sa zhoršuje pri aktivite

– silná bolesť deň po cvičení


– zhrubnutie šľachy

– kostná ostroha (inzerčná tendinitída)

– opuch, ktorý je prítomný po celú dobu a zhoršuje sa počas dňa aktivitou

– ak ste pocítili náhle puknutie v zadnej časti lýtka alebo päty

Zodpovedá vaša bolesť spomenutým príznakom achillovej tendinopatie? Je načase vyhľadať pomoc lekára alebo fyzioterapeuta, ktorí posúdia rozsah poškodenia a určia následnú individuálnu liečbu, vhodnú pre vaše zranenie.


Možnosti liečby


 

1. ) Nechirurgická 

  • vo väčšine prípadov nechirurgické možnosti liečby poskytnú úľavu od bolesti, aj keď môže trvať niekoľko mesiacov, kým príznaky úplne ustúpia. Aj pri včasnej liečbe môže trvať niekoľko mesiacov, kým pocítite zlepšenie funkcie šľachy.

– Oddych: prvým krokom pri tlmení bolesti je zníženie alebo dokonca zastavenie aktivít, ktoré bolesť zhoršujú. Ak pravidelne cvičíte cviky s veľkým nárazom (napríklad beh), prejdite na činnosti s nízkym dopadom – spôsobia menšiu záťaž Achillovej šľachy a zároveň vám pomôžu zostať aktívnym – sú to napríklad cross-tréningové aktivity ako bicykel, eliptické cvičenie a plávanie.

– Ľad: umiestnenie ľadu na najbolestivejšie miesto Achillovej šľachy je užitočné a je možné ho vykonávať podľa potreby po celý deň. Môže to byť až 20 minút a malo by sa zastaviť skôr ako dôjde k znecitliveniu pokožky.

– Cvičenie: nasledujúce cvičenie pomôže posilniť lýtkové svaly a znížiť stresovú záťaž  na achilovú šľachu.

Strečing lýtkových svalov – nakloňte sa dopredu, ruky oprite o stenu s jedným kolenom rovným a pätou na zemi. Druhú nohu položte dopredu, s pokrčeným kolenom. Aby ste natiahli lýtkové svaly a achillovú šľachu, kontrolovane tlačte boky smerom k stene. Vydržte v polohe 10 sekúnd a relaxujte.

  •  

Excentrické posilňovanie – je definované ako stiahnutie (napnutie) svalu, zatiaľ čo sa predlžuje. Musia byť vykonané správne, aby znova nespôsobili poškodenie šľachy. Spočiatku môže cvičenie spôsobiť nepohodlie, nemalo by to však byť neznesiteľné.

Obojstranný pokles päty – postavte sa na okraj schodiska alebo vyvýšenú plošinu, ktorá je stabilná, iba s prednou polovicou chodidla na schodisku. Táto poloha umožní, aby sa vaša päta pohybovala hore a dole bez toho, aby ste narazili na schody. Je potrebné dbať na to, aby ste boli správne vyvážení, aby ste zabránili pádu a zraneniu – držte sa zábradlia. Zdvihnite päty zo zeme a potom ich pomaly spúšťajte do najnižšieho možného bodu – opakujte 20-krát. Toto cvičenie by sa malo robiť pomaly a kontrolovane. Rýchly pohyb môže spôsobiť riziko poškodenia šľachy. Po zvládnutí obojstranného poklesu päty môžeme prejsť na pokles jednej nohy, neskôr môžeme pridať závažie do rúk.

 


 

2.) Chirurgická:

na odstránenie achilovej tendinopatie je potrebné zvážiť chirurgický zákrok, iba ak sa po 6 mesiacoch nechirurgickej liečby bolesť nezlepší. Konkrétny typ operácie závisí od lokalizácie tendinopatie a rozsahu poškodenia šľachy.

Na záver ponúkame pár užitočných tipov ako predchádzať vzniku tendinopatie Achillovej šľachy: 

  • – Zahrejte sa: pred športovou aktivitou pomáha metóda zahrievania a ochladenia. Nielenže predchádza zraneniu, ale tiež pripravuje srdce, pľúca, svaly a kĺby na namáhavú činnosť.
  • – Zahrňte posilovacie cvičenia: nechajte si poradiť skúseným trénerom alebo fyzioterapeutom a začleňte správne techniky prevencie aj do silového tréningu ramien, chrbta a nôh
  • – Pracujte na rovnováhe: akákoľvek aktivita, ktorá trénuje vašu schopnosť udržiavať rovnováhu, prispieva k propriocepcii (schopnosť vášho tela vedieť, kde sú jeho končatiny v ktoromkoľvek okamihu)
  • – Vykonajte plyometrické cvičenia: plyometrické cvičenia zahŕňajú výbušné pohyby ako je skákanie, preskakovanie aby ste pripravili svaly, šľachy a väzy v dolných končatinách a členkových kĺboch
  • – Investujte do dobrej obuvi určenej na behanie: udržia vaše členky stabilné, odpružia chodidlo a pätu a podporia chodidlo a dolnú časť nohy počas bežeckých pohybovala
  • – Doprajte si dostatok odpočinku: aby ste sa vyhli pretrénovaniu a syndrómu vyhorenia, nezabudnite do svojho športu zahrnúť 1-2 dni odpočinku týždenne a 1-2 mesiace ročne

Similar Posts