Strašiak menom únavová zlomenina

Strašiak menom únavová zlomenina

Únavová zlomenina je pomerne nepríjemná diagnóza. Je to úraz, ktorý sa neobjaví len tak náhle ako bežná zlomenina. V tomto článku sa dočítate ako ju spoznať, ako vzniká, aké sú možnosti liečby a aké nepríjemnosti únavové fraktúry prinášajú. Charakteristika Stresové zlomeniny predstavujú spektrum poranení od periostitídy spôsobenej zápalom periostu až po úplnú stresovú zlomeninu. Únavové…

Distorzia členka

Distorzia členka

Distorzia členka je podvrtnutie členka, kedy dochádza ku rotácii nohy, väčšinou dovnútra, kde môže dôjsť ku poškodeniu kĺbneho púzdra a chrupavky. Príčina distorzie Príčinou býva dostúpenie na nerovný podklad, častý vznik pri športe, ale aj pri bežnej chôdzi. Poškodenie väzív: Najčastejšie sa poškodzujú vonkajšie väzivá členka – predné talofibulárne ligamentum LTFA, ale pri väčšej rotácii…

Tendinopatia Achillovej šľachy
|

Tendinopatia Achillovej šľachy

Achillova šľacha je najväčšia šľacha v tele. Spája naše lýtkové svaly s pätnou kosťou a je veľmi namáhaná pri chôdzi, behu, stúpaní po schodoch, skákaní a státí na špičkách. Aj keď achillová šľacha vydrží veľkú záťaž z behania a skákania, je tiež náchylná na tendinitídu – zápal, ktorý často prechádza do tendinopatie – chronická bolesť…

Poranenie hamstringov u športovcov a ich prevencia

Ak patríte medzi aktívnych športovcov ako sú futbalisti a bežci, venujete sa týmto športom len rekreačne, alebo ste sa práve rozhodli venovať intenzívnejšie behu, práve pre vás je určený tento článok. Prečítajte si ako vznikajú poranenia hamstringov, kedy viete, že ich máte poranené a aká je prevencia. Vychádzame z moderných výskumných štúdií.  Napätie v oblasti…

Iliotibiálny syndróm (Bežecké koleno)

Iliotibiálny syndróm (Bežecké koleno)

Ako druhému zraneniu sa v tejto sekcii budeme venovať Iliotibiálnemu syndrómu, ktorému sa laicky hovorí aj bežecké koleno. Jedná sa o časté bežecké zranenie, ktorého charakteristickým rysom je bolesť na vonkajšej strane kolenného kĺbu, prípadne na vonkajšej strane stehna.  Bolesť sa najčastejšie vyskytuje pri opakovaných drepoch, výpadoch, či kopoch. Jej intenzita sa môže postupne zvyšovať. Postihnuté…

Tibiálny syndróm (bolesť predkolenia)

Tibiálny syndróm (bolesť predkolenia)

V predchádzajúcich článkoch sme sa venovali teoretickému úvodu a rizikovým faktorom najčastejších bežeckých zranení. Dnes si povieme niečo viac o tibiálnom syndróme, pomôžeme Vám ho správne diagnostikovať a ponúkneme Vám ilustračne aj niekoľko cvikov. Bolesť v oblasti predkolenia môže mať rôzne príčiny. Najčastejšou z nich býva tzv. tibiálny syndróm. Postihuje hlavne bežcov (13,6 – 20%) a skokanov, ktorí…

Rizikové faktory bežeckých zranení

Rizikové faktory bežeckých zranení

Bežecké zranenia sa týkajú nielen výkonnostných športovcov s vysokou týždennou kilometrážou, ale hlavne začínajúcich bežcov. Začiatočníci sú k zraneniam dokonca 2,5-krát náchylnejší než skúsení matadory (Videbaek, 2015). Počas roka sa v priemere zraní až 32% bežcov (Kujala et al., 2005)! Je ťažké hľadať motiváciu a zmysel behu, keď nás hneď na začiatku nášho snaženia trápia…

Najčastejšie bežecké zranenia (úvod)

Najčastejšie bežecké zranenia (úvod)

Beh je pre nás jedným z najprirodzenejších a na pohľad najdokonalejších pohybov. Už naši predkovia museli denne prebehnúť dlhé vzdialenosti aby uživili rodinu, či už ako lovci alebo zberači. Beh, ktorý bol kedysi otázkou života a smrti dnes získal nový charakter, stal sa športovou disciplínou, voľnočasovou aktivitou a prostriedkom ľudskej socializácie. Začalo to už pred našim letopočtom, kedy ho v…